Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

SUPERLIGA

29 sierpnia 2023 r.
16:14

Michał Szyba przekazał medal MŚ do Centrum Historii Sportu w Lublinie. "To moje najważniejsze trofeum"

0 1 A A

Rozmowa z Michałem Szybą, byłym rozgrywającym Azotów Puławy i reprezentacji Polski

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Skąd pomysł na przekazane brązowego medalu mistrzostw świata do Centrum Historii Sportu w Lublinie?

– To nieliczne, ale najważniejsze trofeum w mojej kolekcji. Rozmawiałem o tym pomyśle z prezesem Lubelskiego Związku Piłki Ręcznej w Polsce Tomaszem Lewtakiem, który go poparł. Doszedłem do wniosku, że lepiej, aby medal mogli oglądać wszyscy, którzy będą odwiedzać to miejsce, niż gdyby miał leżeć zamknięty w szafie. Cieszę się, że mogę wzbogacić dorobek Centrum Historii Sportu. Fajnie będzie też, kiedy mający obecnie pięć lat syn Antoni pójdzie kiedyś ma klasową wycieczkę i będzie mógł zobaczyć w zbiorach medal, który zdobył jego tata. Kibice kojarzą mnie za sprawą słynnego rzutu na remis w meczu z Hiszpanią, po którym była dogrywka i nasze zwycięstwo o brązowy medal.

  • Oprócz medalu były też pamiątki z Igrzysk Olimpijskich Rio de Janeiro 2016…

– To kilka fajnych i ciekawych rzeczy, m.in. piłka meczowa z autografami całej naszej drużyny, identyfikator. Zawsze kibice będą mogli obejrzeć fragmenty historii polskiej piłki ręcznej.

  • Otrzymał pan medal prezydenta za zasługi dla Lublina. W jakich kategoriach odbiera pan tę nagrodę?

– To dla mnie duże wyróżnienie. Jestem związany z tym miastem. Tutaj się wychowałem. Myślę, że wielu „lubelaków” zna mnie i jest dumnych, szczególnie po pamiętnych mistrzostwach świata w Katarze. Cieszę się, że miałem swój wkład w brąz.

  • Jest pan wychowankiem Unii Lublin, grał też w Azotach Puławy, RK Velenje, Kadetten Schaffhausen, Cesson Renes ponownie z Azotach, a ostatnie dwa lata w Tremblay-en-France HB. 80 razy zakładał koszulę z orłem na piersi. Przeszedł pan już na sportową emeryturę?

– Dwa sezony we Francji spędziłem bez żony i syna, co bardzo dało się odczuć. Kontrakt się zakończył. Były propozycje egzotycznych wyjazdów: Arabia, Kuwejt, ale nie satysfakcjonowały mnie. Jestem w stałym kontakcie z agentami. Na razie wróciłem do Lublina. Nie ukrywam, że gdyby pojawiła się interesująca oferta, to nie mówię nie.

  • Nie zamierza pan rozstawać się z piłkę ręczną?

– Chcę propagować naszą dyscyplinę. Być może organizować pokazowe lekcje piłki ręcznej w szkołach. Głośno też myślę o Akademii Piłki Ręcznej dla chłopców. Pomysłów jest wiele. Muszę się tylko rozeznać w realnych możliwościach.

  • W Azotach od tego sezonu będzie kolejny wychowanek Unii Lublin rozgrywający Maciej Zarzycki. Jak pan prognozuje swojemu koledze po fachu?

– Życzę mu jak najlepiej. Mam nadzieję, że będzie mógł jak najwięcej grać i wszystko będzie toczyć się po jego myśli.

  • Do ligi wracają play-off. To uatrakcyjni rozgrywki?

- Mam doświadczenie z wielu krajów. We Francji nie ma play-off. Uważam, że system bez tej rywalizacji jest najsprawiedliwszy. Każdy mecz jest o coś, od początku do końca gramy o stawkę. Play-off tego nie gwarantują.

  • Azoty w nowym sezonie zdobędą medal?

– Jestem tego ciekaw. Uważam, że Górnik Zabrze też wykonał niezłe i mocne transfery. Groźne w walce o brązowy medal będą też Chrobry Głogów i Wybrzeże Gdańsk. Ciekawie może zaprezentować się też drużyna z Ostrowa Wielkopolskiego. Na pewno o złoto bić się będą Kielce i Płock. Tutaj niekoniecznie kielczanie muszą obronić mistrzostwo.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wakacje nie muszą być nudne! Miasto po raz kolejny wychodzi z ofertą dla najmłodszych i młodzieży i organizuje zajęcia edukacyjne i warsztaty.

Półkolonie, zajęcia sportowe lub ciekawe spotkania. Zapisz swoje dziecko na "Lato w mieście"

Lato w mieście wcale nie musi być nudne. Miasto po raz kolejny wychodzi z ofertą dla najmłodszych. Zapisy ruszają już w najbliższy poniedziałek.

Dziś mecz Polska - Ukraina. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i inernecie

Dziś mecz Polska - Ukraina. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i inernecie

Reprezentacja Polski, która od początku tygodnia przygotowuje się do udziału w mistrzostwach Europy dziś wieczorem zagra pierwszy przed Euro mecz kontrolny. O godzinie 20.45 na PGE Stadionie Narodowym drużyna selekcjonera Michała Probierza zmierzy się z Ukrainą

Imprezy klubowe w Lublinie – 7–8 czerwca
7 czerwca 2024, 20:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 7–8 czerwca

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami kolejny weekend, w gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Dynamika miasta według Sobeckiego. Nowa wystawa w Ratuszu
7 czerwca 2024, 17:00
galeria

Dynamika miasta według Sobeckiego. Nowa wystawa w Ratuszu

Dynamika miasta. Ekspresja Fotografii - tak zatytułowana jest wystawa zdjęć Tomasza Sobeckiego, która dzisiaj (7 czerwca), z udziałem autora zostanie otwarta w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu.

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Unikatowe samochody z różnych stron świata, zabytkowe motocykle, amerykańskie krążowniki, auta sportowe i popularne wyroby polskiej myśli technologicznej - to wszystko i wiele więcej będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę w Puławach.

Autorzy najlepszej pracy konkursu o mieście przyszłości - uczniowie z SP nr 28 w Lublinie zdobyli dla swojej szkoły główną nagrodę - 25 tysięcy złotych
galeria

Amfiteatr, zieleń, zabawki. Tak młodzież wyobraża sobie Lublin w przyszłości

Młodzi ludzie pokazali jak wyobrażają sobie Lublin w przyszłość. Dzisiaj zakończyła się gala podsumowująca projekt. Najlepsi okazali się uczniowie z SP nr 28, którzy pokazali makietę pt. Koziołkowice. To pomysł na zagospodarowanie terenu za galerią VIVO w centrum miasta.

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych
LUBLIN

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych

Jeszcze tylko dwa tygodnie na rejestrację mają uczniowie, którzy wezmą udział w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Lublinie. W tym roku w klasach pierwszych liceów, techników i szkół branżowych przygotowano niemal 3000 miejsc. Koniec czasu 21 czerwca.

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego
9 czerwca 2024, 18:30

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego

9 czerwca 2024 w lubelskim Trybunale Koronnym w Lublinie, odbędzie się koncert kameralny "Ludomir Michał Rogowski im memoriam", w 70. rocznicę śmierci chorwacko - polskiego kompozytora.

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy
LUBLIN/ZDJĘCIA
galeria

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy

W środę (5 czerwca) w Ogrodzie Saskim od godziny 9.00 miasto rozdawało bratki z miejskich kwietników z Parku Bronowickiego i właśnie Ogrodu Saskiego. Kwiaty rozchodziły się jak świeże bułeczki.

- Zobaczyłam zamaskowaną osobę. Sparaliżowało mnie. Stanęłam w bezruchu - relacjonuje jedna z pracownic banku spółdzielczego

Napadała na banki, stanęła przed sądem. "Podeszłam do niej z wyciągniętym nożem"

36-letnia Anna A. obrabowała banki w Kurowie i Puławach na ponad 50 tys. zł. Przed sądem opowiedziała co ją do tego skłoniło i jak bardzo żałuje swojego czynu. Kobiecie grozi do 20 lat więzienia.

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Początkowo zarządu powiatu puławskiego nowej kadencji liczył czworo etatowych członków zarządu oraz jednego społecznego. To już nieaktualne. Głosami Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Danuty Smagi z PiS, do grona etatowców dołączył Łukasz Skowyra.

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

Wczoraj wieczorem w lesie niedaleko Chodlika znaleziono dół, w którym znajdowały się granaty z okresu drugiej wojny światowej. Na miejsce skierowano policję, która wezwała patrol saperski.

Do 10 czerwca mieszkańcy gminy mają czas do zgłoszenia projektów na jubileuszową edycję budżetu obywatelskiego.

Marzysz o zmianie miasta? Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego Świdnika

Jeszcze tylko 4 dni świdniczanie mają by zgłosić swoje pomysły do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców jest milion zł.

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Pizza – ulubiona potrawa wielu z nas, może być prawdziwą ucztą dla podniebienia, jeśli zostanie przygotowana z odpowiednich składników.

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy państwowej. Zmarł dzisiaj w godzinach popołudniowych w Wojskowym Insytucie Medycznym w Warszawie.

ORLEN SUPERLIGA MĘŻCZYZN
26. KOLEJKA

Wyniki:

Azoty Puławy - Energa Kalisz 30:25

Tabela:

1. Kielce 26 75 1004-683
2. ORLEN Wisła Płock 26 75 873-576
3. Górnik Zabrze 26 57 780-694
4. Chrobry Głogów 26 51 741-746
5. Azoty Puławy 26 44 821-788
6. MKS Kalisz 26 38 668-717
7. Ostrovia 26 36 724-781
8. MMTS Kwidzyn 26 32 721-771
9. Gwardia Opole 26 29 696-753
10. Tarnów 26 27 674-787
11. Piotrkowianin 26 26 694-811
12. Zagłębie Lubin 26 23 681-793
13. Wybrzeże 26 20 753-804
14. Legionowo 26 13 695-821

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!